IHK ja REDS yhteistyöhön!
Julkaistu: 06.04.2024 21.13

IHK ja REDS yhteistyöhön!

Itä-Helsingin kiekko ry ja REDS Helsinki ry ovat sopineet yhteistyöstä. Kaudelle 24-25 seurojen hallitukset ovat asettaneet tavoitteeksi saada yhteisseurastatuksen jääkiekkoliitolta. Yhteisseurastatus tarkoittaa sitä, että pelaajia käsitellään kuin olisivat samaa seuraa ja heidän pelaamistaan eri joukkueissa säätelee saman seuran/seurayhteisön säännöt. Tulevaisuuden visiona on perustaa uusi itsenäinen seura kaudelle 25-26, jonka alla joukkueet tulevat pelaamaan.

Seurojen joukkueet tullaan yhdistämään kaudelle 24-25. Joukkueiden yhteisharjoitukset alkavat jo viikolla 15 (8.4. ->).

Ensi kauden seurayhteistyö ja lopulta yhdistyminen toteutetaan alueen seurojen kilpailukyvyn parantamisen vuoksi. Nykyisten seurojen joukkueportfoliot täydentävät toisiaan erinomaisesti ja yhteistyöllä saavutetaan kattava joukkuetarjonta, ja jokaiselle pelaajalle löytyy pelipaikka hyvässä ympäristössä. Ensi kaudella joukkueiden toiminta tullaan järjestämään toisen seuran alle, kuitenkin niin että pelaajat pysyvät nykyisen seuran jäseninä ja edustusoikeus säilyy omassa seurassa.

Tässä vaiheessa suunnitellut joukkueet kaudella 2024-2025:
  • U18 1 peliryhmä
  • U16 2 peliryhmää
  • U15 1 peliryhmä
  • U14 2 peliryhmää
  • U13 2 peliryhmää
  • U12 2 peliryhmää
  • U11 1 peliryhmä
  • U10 Leijonaliiga
  • U9/8 Leijonaliiga
  • Kiekkokoulu IHK-REDS

Valmennusfilosofian muutokset ikäluokissa U11-U15 täsmennetään vielä IHK:n ja REDS:in välillä. Lisätietoja valmennusfilosofian muutoksesta https://www.ihk.fi/uutiset/51883/ihkn-valmennusfilosofia-paivittyy-yksilon-kehittyminen-keski

Seurayhteistyö ja joukkueiden yhdistäminen tuo muutoksia meidän kaikkien arkeen. Muutos aiheuttaa myös joitakin kysymyksiä meissä kaikissa ja vaikka kaikkeen ei vielä olekaan vastauksia, niin olkaa rohkeasti yhteydessä mieltä askarruttavista asioista. Alustavat palautteet ovat olleet erittäin positiivisia ja hallitusten toive on antaa muutokselle mahdollisuus, loistava tästä tulee - yhdessä!

Lisätietoja tullaan tiedottamaan asioiden edetessä matalalla kynnyksellä, ollaanhan nyt luomassa meidän kaikkien yhteistä seuraa.

Hallitukset
Itä-Helsingin Kiekko ry & REDS Helsinki ry

Stadilainen jääkiekkoseura vuodesta 1974

Malmin Jäähalli - Talttakuja 6, Helsinki